Recent News
Georgia Guidestones

Od lat 80-tych XX wieku, kamienie Georgia Guidestones są zagadką zarówno dla turystów jak i mieszkańców. Wzniesiony przez anonimową osobę około 100 mil na wschód od Atlanty, pomnik, nazwany „Amerykańskim Stonehenge”, składał się z czterech dużych kamieni otaczających kamień centralny zwieńczony kamieniem głównym. Tajemnicze napisy na pomniku zdawały się mówić o zachowaniu ludzkości, ale ich dokładna intencja była niejasna.

Jak donosi Livia Albeck-Ripka z New York Timesa, w środę rano pomnik został zniszczony przez ładunek wybuchowy. Nagranie opublikowane przez Georgia Bureau of Investigation (GBI) pokazuje detonację redukującą jeden z bocznych kamieni i część kapelusza do gruzu około 4 rano, a także samochód opuszczający obszar krótko po tym.

Choć część pomnika nadal stała po eksplozji, całość musiała zostać rozebrana przez urzędników w następstwie ze względów bezpieczeństwa. Śledczy nie podali jeszcze żadnego opisu podejrzanego ani możliwego motywu, jak podaje AP, i proszą społeczeństwo o pomoc w ustaleniu, kto stoi za atakiem. Wcześniejsze akty wandalizmu na pomniku doprowadziły do zainstalowania przez hrabstwo kamer w tym miejscu, które uchwyciły srebrnego sedana uciekającego z miejsca zdarzenia.

Kamienie milowe były przedmiotem kontrowersji od czasu ich wzniesienia w 1979 roku przez anonimową osobę znaną tylko jako R.C. Christian, donosi New York Times. Wyatt Martin, który pomagał Christianowi w instalacji pomnika, twierdzi, że jest jedyną osobą, która zna prawdziwą tożsamość Christiana i mówi, że nigdy nie zdradzi tajemnicy dobroczyńcy.

Stojące na wysokości 19 stóp poza małym miastem Elberton kamienie służą zarówno jako kalendarz astrologiczny (otwór w centralnym kamieniu pozwala słońcu w południe prześwitywać w odpowiednim dniu), jak i jako tajemnicze przesłanie dla ludzkości. Napisane w ośmiu współczesnych i czterech martwych językach, granitowe kamienie zawierają następujące dziesięć instrukcji:

Utrzymuj ludzkość poniżej 500 000 000 w wiecznej równowadze z naturą.

Mądrze kieruj reprodukcją – poprawiając kondycję i różnorodność.

Zjednoczyć ludzkość z żywym, nowym językiem.

Rządź pasją – wiarą – tradycją – i wszystkimi rzeczami z umiarkowanym rozsądkiem.

Chroń ludzi i narody za pomocą uczciwych praw i sprawiedliwych sądów.

Niech wszystkie narody rządzą się wewnętrznie, rozstrzygając zewnętrzne spory w sądzie światowym.

Unikaj drobnych praw i bezużytecznych urzędników.

Równoważ prawa osobiste z obowiązkami społecznymi.

Nagrodź prawdę – piękno – miłość – szukając harmonii z nieskończonością.

Nie bądź rakiem na ziemi – Zostaw miejsce dla natury – Zostaw miejsce dla natury.

Pierwsze dwie zasady doprowadziły do tego, że niektórzy sugerują, iż kamienie popierają eugenikę lub ludobójstwo, według Graig Graziosi z The Independent. Backlash tego rodzaju i twierdzenie, że kamienie zostały „zbudowane dla kultu i oddawania czci diabłu” rozpoczęły się po odsłonięciu pomników, a nasiliły się dopiero wraz z nastaniem ery Internetu. Prominentny teoretyk spiskowy Alex Jones powiązał je z Iluminatami.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *