Recent News
Sekrety kreatywności mózgu

Sekrety kreatywnego mózgu

Czołowa neuronaukowiec, która spędziła dekady na badaniu kreatywności, dzieli się swoimi badaniami na temat tego, skąd bierze się geniusz, czy jest on zależny od wysokiego IQ – i dlaczego tak często towarzyszy mu choroba psychiczna.

By Nancy C. Andreasen

Wydanie lipiec/sierpień 2014 r.

Jako psychiatra i neuronaukowiec, który bada kreatywność, miałam przyjemność pracować z wieloma utalentowanymi i wysoko postawionymi osobami na przestrzeni lat, ale Kurt Vonnegut – drogi, zabawny, ekscentryczny, kochany, udręczony Kurt Vonnegut – zawsze będzie jednym z moich ulubionych. Kurt był członkiem wydziału w Iowa Writers’ Workshop w latach 60. i uczestniczył w pierwszym dużym badaniu, które przeprowadziłem jako członek uniwersyteckiego wydziału psychiatrii. Badałem niepotwierdzony związek między kreatywnością a chorobami psychicznymi, a Kurt był doskonałym studium przypadku.

Miał okresową depresję, ale to był dopiero początek. Jego matka cierpiała na depresję i popełniła samobójstwo w Dzień Matki, kiedy Kurt miał 21 lat i przebywał w domu na urlopie wojskowym podczas II wojny światowej. Jego syn, Mark, był początkowo zdiagnozowany ze schizofrenią, ale w rzeczywistości może mieć chorobę dwubiegunową. (Mark, który jest praktykującym lekarzem, opowiada o swoich doświadczeniach w dwóch książkach, The Eden Express i Just Like Someone Without Mental Illness Only More So, w których ujawnia, że wielu członków rodziny zmagało się z problemami psychiatrycznymi. „Moja matka, moje kuzynki i moje siostry nie radziły sobie najlepiej” – pisze. „Mieliśmy zaburzenia odżywiania, współuzależnienie, zaległe nakazy, problemy z narkotykami i alkoholem, problemy z randkami i zatrudnieniem oraz inne 'problemy’. ”)

Ciesz się rocznym nieograniczonym dostępem do The Atlantic – w tym do każdego artykułu na naszej stronie i w aplikacji, newsletterów dla subskrybentów i nie tylko.

Zostań subskrybentem

Podczas gdy choroba psychiczna najwyraźniej występuje w rodzinie Vonneguta, odkryłem, że również kreatywność. Ojciec Kurta był utalentowanym architektem, a jego starszy brat Bernard był utalentowanym chemikiem fizycznym i wynalazcą, który posiadał 28 patentów. Mark jest pisarzem, a obie córki Kurta są artystami plastykami. Prac Kurta oczywiście nie trzeba przedstawiać.

Dla wielu z moich uczestników tego pierwszego badania – wszystkich pisarzy związanych z Iowa Writers’ Workshop – choroba psychiczna i kreatywność szły w parze. Ten związek nie jest zaskakujący. Archetyp szalonego geniusza sięga co najmniej czasów klasycznych, kiedy to Arystoteles zauważył: „Ci, którzy byli wybitni w filozofii, polityce, poezji i sztuce, wszyscy mieli skłonności do melancholii”. Ten wzorzec jest powracającym tematem w sztukach Szekspira, na przykład kiedy Tezeusz w Śnie nocy letniej zauważa: „Lunatyk, kochanek i poeta / Są z wyobraźni wszyscy zwarci”. John Dryden zawarł podobną uwagę w heroicznym paragrafie: „Wielkie rozumy są pewne, że szaleństwo jest blisko sprzymierzone, / A cienkie przegrody dzielą ich granice”.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *