Recent News
Ufologia

Ufologia jest definiowana jako badanie niezidentyfikowanych obiektów latających, co do których uważa się, że zawierają życie pozaziemskie lub obce gatunki. Było wiele rządów, prywatnych dochodzeń w sprawie UFO, ale ufologia została określona jako przykład pseudonauki. Area 51 jest jednym z największych przykładów na istnienie kosmitów.

Korzenie ufologii można prześledzić już pod koniec lat 90-tych XIX wieku, kiedy to „tajemnicze sterowce”, oraz „foo fighters” zostały zauważone przez aliantów podczas II wojny światowej w latach 30-tych. Incydent z „latającym spodkiem” Kenneta Arnolda z 1947 roku spopularyzował koncepcję latających spodków. Ufologia, pomimo rządowych i prywatnych dochodzeń, została scharakteryzowana jako pseudonauka przez naukowców i sceptyków.

Kilku znanych ufologów to Fabio Zerpa, Juan Posadas, Joseph Allen Hynek i Jacques Vallée. Dwaj ostatni opracowali systemy opisowe do identyfikacji obiektów, oraz do organizacji pracy.

Kryptozoologia

Kryptozoologia jest definiowana jako badanie legend ludowych, takich jak Wielka Stopa, Yeti, Potwór z Loch Ness, są one znane jako kryptydy, ukute przez subkulturę. Nie jest to gałąź zoologii ani folklorystyki, została założona w latach 50. przez zoologów Bernarda Heuvelmansa i Ivana T. Sandersona. W kryptozoologii podobnie jak w polowaniu na duchy i ufologii zauważono paralele w pseudonauce.

Kreacjonizm Młodej Ziemi jest głównym podzbiorem kryptozoologii. Promuje on biblijną konwencję odrzucającą współczesną naukę i promuje koncepcję „żywych dinozaurów”. Według wywiadu znanego paleontologa Donalda Prothero z 2013 roku „ludzie, którzy aktywnie poszukują potworów z Loch Ness lub Mokele-Mbembe, robią to całkowicie jako ministrowie kreacjonizmu.

Myślą, że gdyby znaleźli dinozaura w Kongo, obaliłoby to całą ewolucję. Nie byłoby tak. Byłby to po prostu późno pojawiający się dinozaur, ale takie jest ich błędne pojęcie o ewolucji.” Media są znane z bezkrytycznego rozpowszechniania informacji o kryptozoologach, a oni sami często byli określani mianem „łowców potworów”. Kilka głównych organizacji kryptozoologicznych to:

Centre for Fortean Zoology- organizacja non-profit z siedzibą w Wielkiej Brytanii.

Kosmopoisk- rosyjska organizacja zainteresowana kryptozoologią i ufologią

International Society of Cryptozoology- amerykańska organizacja istniejąca w latach 1982-1998.

News Reporter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *